Prvý slovenský rekord s robotom bude v Piešťanoch

9. júna 2018 sa spojí človek a robot NAO do živej reťaze. Prvý krát v histórii Slovenska. ON Semiconductor Slovakia plánuje rekord s humanoidným robotom na svojej vedecko-zábavnej oslave 20. výročia. Pozvaná je i široká verejnosť.

„Sme inovatívna firma, ktorú zaujímajú autonómne technológie a inteligentná robotika. Živú reťaz chceme vytvoriť ako symbolický odkaz k čoraz intenzívnejšej spolupráci človeka a robota,“ informuje o rekorde Peter Jurčík, HR manažér spoločnosti. Pokus o rekord je oficiálne zaregistrovaný v Slovenských rekordoch.

„S robotom NAO chystáme aj veľkú mexickú vlnu. Našu oslavu 20. výročia sme poňali vedecko-zábavne. Pozývame všetkých, ktorí majú radi inovácie“.

Podujatie je rozdelené na 5 zón: vedecká zóna, robotická zóna, zóna myslenia, zábavná zóna a pohybová zóna. Na pódiu sa predstaví stand -up show Silné reči, kde diváci uvidia komikov Jakuba Lužinu a Jaroslava Abaffyho, divadielka, tanečné vystúpenia j parkour show.

Workshopy ovládania dronov a akrobacie

O 14,00 rozbehne zábavu akčná parkour & free run show s Teamom SX, ktorá bude pokračovať individuálnymi workshopmi na žinenkách, kde si môžu účastníci vyskúšať s inštruktormi základy akrobacie. Jedinečný bude aj workshop s dronmi, na ktorom môžu záujemci na vlastnej koži zažiť ovládanie najmodernejších dronov.


Hudobný nástroj známy z koncertov  Björk

V zóne myslenia je pripravených viacero unikátnych nápadov. Interaktívny hudobný nástroj Reactable používa na koncertoch i speváčka Björk. Reactable je založený na spájaní samplov, loopov a pozostáva z viacerých kociek, z ktorých každá predstavuje iný zvuk.

Veľký záujem u verejnosti vždy vyvoláva aj moderné Fotozrkadlo a hra na Lovca svetla. Ide o tréningový program, aký absolvujú aj piloti F1 na otestovanie reakčného času a cibrenie postrehu.

 

Originálne vedecké pokusy pre najmenších

 

Už škôlkari sa môžu na podujatí zahrať na malých vedcov. V tvorivých technologických dielňach si môžu vytvoriť vlastný svietiaci odznak, farebný sliz z lepidla, naučiť sa zvizualizovať si zvuk, alebo si vykrútiť na bicykli cukrovú vatu. Čaká ich aj zaujímavá kreatívno- konštrukčná aktivita, počas ktorej si poskladajú vlastného elektrického kefovacieho chrobáčika. Stačí len prísť s chuťou realizovať svoj nápad.

 

Za každý vedecký experiment získajú deti pečiatku „Malého vedca“ a za „plný počet bodov“ ich čaká v zázračnom Laboratóriu darček.

 

Na pódiu sa o 13,00h deťom predstaví zábavné interaktívne zoskupenie EDU DRAMA, ktoré ich zoberie na opustený ostrov s Pipi dlhou Pančuchou, kde sa naučia hrať „guľky“ s perlami a čo je ešte dôležitejšie, naučia sa prežiť, sformulovať si vlastný názor a premýšľať v súvislostiach. „S podporovaním invencie treba začať u detí čím skôr. V ON Semiconductor podporujeme mnohé technologické či robotické súťaže pre základné, stredné i vysoké školy. Niektorí z talentov potom u nás pokračujú na stáži, až sa stanú súčasťou tímu ON Semiconductor“, vysvetľuje Jurčík.

 

Robot, ktorý kreslí portréty

Na podujatie prijal pozvanie aj umelecky nadaný Drawing robot. Ide o šikovné robotické rameno, ktoré dokáže na základe fotografie nakresliť čiernobiely portrét. K dispozícii bude počas celej akcie aj rekordman Nao, ktorý dokáže zatancovať choreografiu, zarecitovať báseň alebo zaspievať.

 

V rámci oslavy 20. výročia budú mať návštevníci prezrieť si moderné priestory spoločnosti. ON Semiconductor pôsobí na Slovensku v Piešťanoch a Bratislave už dve desaťročia. Zabezpečuje technickú, marketingovú a obchodnú podporu pre korporátnych klientov v Ázii, Európe i Amerike vrátane návrhu polovodičových súčiastok a IT podpory pre celú korporáciu. „Srdečne pozývame všetkých, ktorí by chceli zažiť technologicky inšpiratívne podujatie. Radi vás uvidíme v našom areáli s celými rodinami, vstup je voľný“.


Recommend
Share
Tagged in